Nowości  Niebo  Zjawiska  Sprzęt  Wiedza    
 


AstronomiaAmatorska.pl > JUICE będzie szukać życia w Układzie Słonecznym

2015-12-10 JUICE będzie szukać życia w Układzie Słonecznym

Podpisano wart 350 milionów euro kontrakt na budowę europejskiej sondy kosmicznej JUICE. Szukać ma ona życia w Układzie Słonecznym.


Sonda kosmiczna JUICE (grafika: Airbus Defence and Space)

Sonda kosmiczna JUICE (skrót od ang. JUpiter ICy moons Explorer - Badacz Lodowych Księżyców Jowisza) zostanie wybudowana dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przez firmę Airbus Defence and Space.

Będzie to pierwsza europejska misja na Jowisza. JUICE zbada układ Jowisza, koncentrując się na jego lodowych księżycach, będących światami, na których mogą występować oceany - Europie, Ganimedesie oraz Kallisto.

Misja ta poświęcona będzie badaniom układu Jowisza w odniesieniu do dwóch głównych tematów:

  • eksploracji możliwej do zamieszkania strefy w obrębie księżyców galileuszowych,
  • eksploracji układu Jowisza jako archetypu układu gazowego giganta.


Podpisanie kontraktu przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Airbus Defence and Space (grafika: Airbus Defence and Space)

Po wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Ariane 5, sonda JUICE będzie podróżowała przez 7,5 roku korzystając w dużym stopniu z asysty grawitacyjnej (w celu zaoszczędzenia paliwa i energii) wokół Ziemi, Wenus i Marsa zanim dotrze do układu Jowisza. Po wprowadzeniu na orbitę Jowisza, JUICE wykona kilka przelotów składających się na kompleksową wędrówkę orbitalną trwającą ponad 3,5 roku.

Po jej zakończeniu zostanie wysłana na orbitę wokół Ganimedesa, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który wejdzie na orbitę (orbiter) wokół lodowego księżyca w zewnętrznej części Układu Słonecznego. Złożony profil tej misji będzie wspierany za pomocą dedykowanych kamer nawigacyjnych na pokładzie sondy.

Aby mogła ona wypełniać swoją naukową misję, zostanie wyposażona też w 10 przyrządów wykorzystujących szeroki zakres technik pomiarowych (optyczny, submilimetrowy, radar, laserowy wysokościomierz, magnetyczny, elektryczny, wykrywacze plazmy i cząsteczek oraz przyrząd do przeprowadzenia eksperymentów radiowych). W celu uniknięcia wszelkich zakłóceń dla pracy przyrządów badawczych, sondę tę cechować będzie bezprecedensowy poziom czystości magnetycznej.

Zasilanie ważącej 5,5 tony sondy JUICE zapewni natomiast wielki generator solarny o powierzchni 97 m2, największy, jaki kiedykolwiek zbudowano na potrzeby misji międzyplanetarnej. Zagwarantuje to, że ten statek kosmiczny będzie wytwarzał wystarczającą ilość energii nawet w środowisku Jowisza, gdzie dociera mniej promieniowania słonecznego.

Europejska firma Airbus Defence and Space posiada doświadczenie w projektowaniu i budowaniu statków kosmicznych na potrzeby badań naukowych i była zaangażowana w każdą z dotychczasowych europejskich misji międzyplanetarnych. Do jej dziedzictwa należą misje na ciała niebieskie:

  • Wenus (Venus Express),
  • Mars (Mars Express),
  • Tytana (Huygens),
  • kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko (Rosetta).

Obecnie firma przygotowuje misje na:

  • Słońce (Solar Orbiter),
  • Merkury (BepiColombo),
  • Marsa (ExoMars),
jak również wszystkie satelity zbudowane i budowane w celu badania Ziemi (Swarm, Cryosat, satelity Sentinel i wiele innych...).

Sonda JUICE to pierwsza duża misja w ramach programu Cosmic Vision (Kosmiczna Wizja) ESA, a datę jej rozpoczęcia przewidziano na rok 2022.

AstronomiaAmatorska.pl na serwisach społecznościowych: