AstronomiaAmatorska.pl |
||
Nowości Niebo Zjawiska Sprzęt Wiedza |
AstronomiaAmatorska.pl > Trzeci Astro Festiwal za nami 2014-06-09 Trzeci Astro Festiwal za namiPrzedstawiamy relację z trzeciej edycji Astro Festiwalu a Zamku Golubskim w Golubiu Dobrzyniu. Przyciągnął on tłumy małych i dużych fanów astronomii.
III edycja Astro Festiwalu przyciągnęła tłum miłośników astronomii, a także tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką Kopernika. Dopisała piękna pogoda, aż do zachodu można było obserwować Słońce, czerwone lub białe, zależnie od rodzaju wybranego teleskopu. Udało się także wysłać balon napełniony helem, który wzniósł się na wysokość ponad 30 tysięcy kilometrów. Trzecia edycja festiwalu skupiona była bowiem wokół Słońca, jako najgorętszej i wyjątkowo aktywnej w 2014 roku gwiazdy. Najmłodsi uczestnicy brali udział w licznych konkursach plastycznych, quizach i malowaniu twarzy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również łaziki marsjańskie, roboty z klocków lego, warsztaty cyrkowe i kulinarne, których tematem było wykorzystanie energii słonecznej do przygotowania potraw. Równocześnie prowadzono obserwacje nieba za pomocą nowoczesnych teleskopów, a w komnatach zamkowych odbywały się wykłady i prelekcje naukowe. Oprawę muzyczną Astro Festiwalu zapewnił koncert Tomka Makowieckiego z gościnnym występem Józefa Skrzeka oraz koncert Carillonowy. Po zachodzie Słońca publiczność wzięła udział w widowisku artystycznym ilustrowanym ogniem i muzyką oraz w multimedialnym show ukazującym najlepsze obrazy Słońca, jakimi dysponuje współczesna nauka.
Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim. Miejsce organizacji wydarzenia jest nieprzypadkowe. Region ściśle związany jest z tradycją astronomii - znajduje się tu najwięcej hobbystycznych astronomów na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Województwo Kujawsko-Pomorskie posiada także sieć 14 obserwatoriów astronomicznych (tzw. astrobazy) i może być nazywane "centrum polskiej astronomii". Gwiazdą specjalną wieczoru był gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta.
|